Titul „IRŠ roka 2019“ smeruje do Žiliny

Výsledky 15. ročníka medzinárodnej súťaže internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií

Najúspešnejším vysokoškolským internátnym rozhlasovým štúdiom na súťaži Rádiorallye 2019 sa stal RAPEŠ – internátne rozhlasové štúdio Žilinskej univerzity. Výsledok vyplynul z hodnotenia poroty 15. ročníka medzinárodnej súťažnej prehliadky tvorby a vysielania internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií RÁDIORALLYE 2019 v Bratislave. „Titul IRŠ roka 2019 je pre RAPEŠ obrovský úspech“, povedal riaditeľ Jakub Timotej Dobrovoľný a doplnil: Sme radi, že sa naše celoročné úsilie vyplatilo a že porotu naša tvorba oslovila. Zároveň to je pre nás motivácia a zodpovednosť, aby sme nepoľavili, ale na základe odporúčaní od poroty náš program vylepšili a obohatili.

Sily si zmeralo 10 kolektívov

Podujatie cez víkend zorganizovali Asociácia členov a sympatizantov IRŠ Internátne rozhlasové štúdio TLIS v Bratislave v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenskou spoločnosťou elektronikov. Takmer 120 mladých ľudí z vysokoškolských internátnych rozhlasových štúdií (IRŠ) a univerzitných rádií prezentovalo spolu 145 nahrávok v špecializovaných kategóriách vrátane živého vysielania. Rozhlasové príspevky a program spoločne vzájomne počúvali a hodnotili, spolu to bolo sedem a trištvrte hodiny čistého času rozhlasovej produkcie. Okrem slovenských IRŠ (TLIS Bratislava, Aetter Trnava, RAPEŠ Žilina, Rádio X Žilina, INRO Zvolen, PULZ Ružomberok, ŠtuRKo Košice, RÁDIO 9 Košice a Rádio PaF Prešov) sa aktívne na súťaži zúčastnilo univerzitné Rádio K2 z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Zahraničný účastník si odniesol diplom za najúspešnejšiu samostatnú rozhlasovú nahrávku.

Rozhlasovú tvorbu amatérov v odbornej porote hodnotili profesionáli: Ľuboš Kasala (Slovenskýrozhlas RTVS), Eva Chudinová (bývalá novinárka, neskôr hovorkyňa, dnes pedagogička) Martin Karlík (Český rozhlas Radiožurnál); Katarína Vargová (FUN rádio); Erika Slaná a Rastislav Šangala (Rádio Jemné); Lukáš Hirko (supervízor školského rádia v Košiciach). Členovia odbornej poroty zároveň ponúkli amatérskym autorom spätnú väzbu.

Odborná porota: Vysoká úroveň rozhlasových príspevkov

Eva Chudinová, ktorá učí študentov mediálnych odborov, po súťaži povedala: „Študenti vysokých škôl preukázali, že aj v silnej konkurencii nových médií, rozhlasové vysielanie je pre mladých ľudí stále príťažlivé a zaujímavé a že tvorivosť je im blízka bez ohľadu na typ univerzity, kde študujú. Práce, ktoré pripravili, ich oprávňujú domnievať sa, že disponujú nielen nadšením, ale aj potrebnou kvalitou. Napokon rozhlasovým vysielaním dokazujú, že mladí ľudia dokážu voľný čas využívať vhodne a to nielen na svoju zábavu, ale mnohí aj v prospech svojho budúceho povolania.“ 

Martin Karlík z Českého rozhlasu Radiožurnál si náhodou vypočul rozhovor účastníkov Rádiorallye, ktorí sa bavili o tom, či majú šancu niekedy pracovať v profesionálnom rádiu: „Po tom, čo som počul súťažné príspevky a živé vysielanie, musím povedať, že áno. Niektorí boli lepší, iní ešte lepší… Ale všetci mali nadšenie a záujem a tiež určité povedomie o tom, ako tvoriť rozhlasový program. A za väčšinu príspevkov z Rádiorallye by sa nemuseli hanbiť ani profesionálni rozhlasáci“, dodal.

Rastislav Šangala – šéftechnik z Radio services sa na Rádiorallye zúčastnil prvýkrát: “Som veľmi milo prekvapený úrovňou amatérskych ukážok, ako technicky tak aj obsahovo. Aj ja som „produkt IRŠ“, ktorý svoje hobby premenil na prácu, preto som rád, že naši nasledovníci dokážu udržiavať život IRŠ na vysokej kvalitatívnej úrovni.“

Zakladateľ súťaže a hlavný porotca Ľuboš Kasala z RTVS pochválil vysokú úroveň pätnástej Rádiorallye: „Veľmi silná bola kategória rozhlasových hier a literárno-dramatických príspevkov. Nahrávky ponúknem kolegom do nášho Rádia Devín, či sa nenájde čas na odvysielanie v Slovenskom rozhlase RTVS“.

Nabudúce v Ružomberku

Súťaž Rádiorallye pokračuje v tradícii niekdajších celoslovenských stretnutí IRŠiek podnázvom „Amatérsky zvukový záznam“, ktoré v osemdesiatych a deväťdesiatych rokochminulého storočia organizoval vtedajší Slovenský klub audiovízie v gescii Slovenskéhorozhlasu v Bratislave. Nasledujúci 16. ročník Rádiorallye 2020 pripraví univerzitné PULZ rádio z Katolíckej univerzity v Ružomberku.